Szanowni studenci oraz absolwenci,


Biuro Karier Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie wraz z partnerem uczelni firmą LiveCareer przygotowało dla Państwa cykl jak przygotowywać prawidłowo międzynarodowe CV oraz listy motywacyjne obowiązujące w danym kraju.

 

W pierwszym materiale poznasz przydatne zwroty a także dowiesz się jak przygotować Curriculum Vitae w języku francuskim.
 
Francja jednoznacznie kojarzy nam się ze sztuką, modą, architekturą i jedzeniem. Każdy z nas słyszał bądź miał możliwość zobaczenia Wierzy Eiffela czy Luwru. Z czego znamy jeszcze Francję, na pewno z corocznego pokazu mody "Paris Fashion Week", słynnej Paryskiej dzielnicy Montmartre, no a przede wszystkim z bagietek, croissantów, owoców morza, serów i win.

 

Fakty i ciekawostki:

Około 270 milionów osób na całym świecie posługuję się językiem francuskim, z czego około 200 milionów osób używa języka francuskiego jako języka głównego do komunikacji zaś pozostała część używa go jako drugiego języka komunikacyjnego, w większości kraje Maghrebu (Algieria, Libia, Maroko, Mauretania i Tunezja).

 

Język francuski jest powszechnie używany w aż 54 krajach na całym świecie. Jako oficjalny język urzędowy używany jest w takich krajach jak Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, DR Konga, Dżibuti, Gabon, Gwinea, Gwinea Równikowa, Haiti, Kamerun, Kanada, Komory, Kongo, Madagaskar, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Seszele, Togo Vanuatu, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz w Stanach Zjednoczonych (Stan Luizjana i Maine) . Również jeden z urzędowych w ONZ, Unii Europejskiej oraz NATO.
 
W Europie po francusku oczywiście poza Francja mówi się również w Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, Księstwie Monako oraz w dolinie Asoty we Włoszech.

CV po francusku — wzór i przydatne zwroty do francuskiego CV

CV biuro karier 

 

W drugim materiale odnoszącym się do Francji poznasz przydatne zwroty, a także dowiesz się jak przygotować list motywacyjny.

Francuzi są bardzo dumni ze swojego pochodzenia, języka, kultury i kuchni to do tego kraju średnio przybywa 90 milionów turystów, co czyni go najchętniej odwiedzanym krajem na świecie, a Paryż jest trzecim najczęściej odwiedzanym miastem na świecie zaraz po Londynie i Bangkoku. Zatem nie powinien dziwić nas fakt, że Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie, również po francuskiej stronie jest najwyższy szczyt Alp Mount Blanc z wysokością 4809 metrów nad poziomem morza, a także jest to największy kraj pod względem powierzchni w Unii Europejskiej.

La vie aussi douce que Paris :)

Fakt i ciekawostki:

"Libertéégalitéfraternité" - Wolność, równość, braterstwo to motto Narodowe Francuzów.

Według statystyk jednie 30% francuzów zna język angielski.
 
W 2010 roku kuchnia francuska została wpisana do niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. 
 
 
List motywacyjny po francusku
 
Trzeci materiał z naszej serii jak przygotowywać prawidłowo międzynarodowe CV będzie odnosił się do Republiki Federalnej Niemiec.

Niemcy to jedna z najsilniejszych gospodarek świata i czołowy kraj Unii Europejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi znani są przede wszystkim ze znakomitych autostrad, międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie czy corocznego święta piwa "Oktoberfest". Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest zamek Neuschwanstein, który położony malowniczego krajobrazu Bawarii.

Fakty i ciekawostki

Język niemiecki jest językiem urzędowym w aż pięciu krajach, a blisko 100 milinów osób posługuję się nim na co dzień, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Luksemburgu oraz Liechtensteinie.

Lasy pokrywają 31% całej powierzchni kraju, co daje ponad 11 milionów hektarów lasów.
Müller to najbardziej popularne nazwisko w Niemczech.

W trakcie trwania Oktoberfest spożywane jest około 5 milionów litrów piwa, sprzedawanego w litrowych kuflach tzw. Maßkrug.
 
 
 
 CV niem