Praktyki mają za zadanie:
Nabyte podczas praktyk umiejętności powinny umożliwić absolwentowi łatwiejsze uzyskanie pracy w zmieniających się warunkach gospodarki, nastawionej na rozwój, dopasowanie się do potrzeb wyrażanych przez klientów oraz przygotowanie do nadążania za dynamicznie zmieniającym się rynkiem.
Regulamin Studenckich Praktyk Zawodowych (Regulamin wchodzi w życie z dniem 15 lutego 2021 r.)
§1
1. Studenckie praktyki zawodowe stanowią integralną część programu studiów, w tym planu studiów, których celem jest poszerzanie zdobytej wiedzy i kształtowanie umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej.
2. Studenckie praktyki zawodowe mają na celu:
3. Wszyscy studenci zobowiązani są do odbycia praktyk zawodowych w wymiarze czasowym oraz terminach określonych każdorazowo w programach studiów, w tym planie studiów.
4. Moduł studenckich praktyk zawodowych ma przypisaną odpowiednią liczbę punktów ECTS, gdzie na 1 ECTS przypada 25-30h.
5. Studencka praktyka na studiach I stopnia nie może trwać krócej niż 6 miesięcy, natomiast na studiach II stopnia minimalny wymiar praktyki to 3 miesiące.
§2
1. Studenci odbywają praktykę w zatwierdzonych przez Rektora podmiotach gospodarczych i instytucjach krajowych oraz zagranicznych, których główna działalność gospodarcza jest tożsama z kierunkiem studiów.
2. Praktyki mogą się odbywać w wybranej przez studenta instytucji. Studenci mogą również być kierowani na praktykę przez Uczelnię do instytucji, które podpisały Porozumienie w sprawie organizacji studenckich praktyk zawodowych.
3. Student może odbyć praktyki zawodowe w innym terminie [tj. wcześniejszym lub późniejszym] niż obowiązujący, po wcześniejszym złożeniu wniosku do Rektora wraz z argumentacją dotyczącą niemożliwości odbycia praktyki w obowiązującym programem studiów, w tym planie studiów terminie. Do wniosku student powinien przedłożyć stosowne dokumenty.
W przypadku braku kompletu dokumentów Rektor ma prawo do odmowy zmiany terminu odbycia studenckiej praktyki zawodowej. Od decyzji Rektora przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, który powinien zostać złożony do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia zapoznania się z pierwszą decyzją Rektora.
4. Student nie może się powoływać na odbywanie praktyki zawodowej jako na okoliczność usprawiedliwiającą niewykonywanie jakichkolwiek innych obowiązków studenta.
§3
1. W przypadku postawienia wymogu przez przyjmującego na praktykę zawodową wystawienia skierowania, dokument zostaje wystawiony przez Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego.
§4
1. Student powinien dostarczyć najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem praktyki zawodowej umowę o przeprowadzenie praktyki studenckiej, zawartą pomiędzy Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, a instytucją przyjmującą studenta na praktykę. Do umowy dołączone powinno zostać oświadczenie praktykanta, będące integralną częścią umowy.
2. Dokumentację obowiązującą przy realizacji studenckich praktyk zawodowych należy dostarczyć do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego osobiście, w celu bieżącej weryfikacji poprawności dokumentów. Dokumenty wysłane w formie mailowej lub listownej nie podlegają weryfikacji.
§5
1. Po zakończonej praktyce zawodowej student zobowiązany jest dostarczyć do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego uzupełnioną i podpisaną przez opiekuna kartę praktyk obowiązującą dla konkretnego kierunku i semestru studiów, a co za tym idzie stopnia zaawansowania i złożoności zadań przewidzianych w programie studiów.
§6
1. Instytucja przyjmująca praktykanta powinna spełnić określone warunki: posiadać osobowość prawną, nie być w trakcie likwidacji.
2. Student w czasie odbywania studenckiej praktyki zawodowej zobowiązany jest do:
3. Każdy student przystępujący do odbycia studenckiej praktyki zawodowej zobligowany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
§7
1. Miejsce odbywania praktyk musi być zgodne z wybranym przez studenta kierunkiem studiów, bądź ścieżką kształcenia.
2. Przeprowadzenie praktyk w danej instytucji musi być zgodne z programem praktyk obowiązującym na danym kierunku studiów i ścieżce kształcenia.
3. Nadzór nad praktyką sprawuje wówczas opiekun praktyk wyznaczony przez instytucję.
§8
1. Nadzór merytoryczny ze strony Uczelni nad studentem odbywającym praktyki zawodowe sprawuje osoba wyznaczona przez Rektora.
2. Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego przeprowadza stały monitoring odbywanych studenckich praktyk zawodowych poprzez cyklicznie prowadzone hospitacje oraz stały kontakt z opiekunami praktyk.
§9
1. Praca studenta na rzecz Przyjmującego na praktykę ma charakter nieodpłatny i z tytułu jej wykonania studentowi nie przysługują żadne roszczenia finansowe.
2. W przypadku, gdy organizator praktyki zdecyduje się na przyznanie wynagrodzenia studentowi odbywającemu praktykę, powinna zostać zawarta oddzielna umowa pomiędzy organizatorem, a studentem, w której Uczelnia nie występuje jako strona.
3. Uczelnia nie zwraca studentowi żadnych kosztów z tytułu odbywania praktyki. Stąd odbywającemu praktykę nie przysługuje żadne roszczenie finansowe w stosunku do Uczelni.
§10
1. Praktyki realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych weryfikuje i zalicza Rektor lub osoba przez niego wyznaczona po dostarczeniu karty praktyk przez studenta do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego.
2. Student jest informowany o zaliczeniu lub niezaliczeniu danego zakresu praktyki zawodowej za pośrednictwem informatycznego systemu obsługi studiów.
§11
1. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pracujący w zawodzie bądź prowadzący własną działalność gospodarczą, nie krócej niż 6 miesięcy , która jest związana z kierunkiem studiów, mogą zaliczyć praktyki zawodowej na podstawie złożonego wniosku do Rektora wraz z odpowiednimi dokumentami:
1a. W przypadku wykonywanej pracy w zawodzie razem z wnioskiem należy złożyć: skan umowy o pracę / zlecenia, potwierdzoną przez pracodawcę listę wykonywanych czynności zgodną z programem praktyk, skany dyplomów/certyfikatów potwierdzające posiadanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności.
1b. W przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej razem z wnioskiem należy złożyć: wyciąg z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, listę wykonywanych czynności zgodną z programem praktyk, skany dyplomów/certyfikatów potwierdzających dodatkowych kwalifikacji i umiejętności.
2. Praca zawodowa studenta powinna pokrywać się z wybranym kierunkiem studiowania.
3. Każdorazowo na podstawie złożonego wniosku student ma możliwość zaliczenia jednego modułu studenckiej praktyki zawodowej, przewidzianej w programie studiów, tym planie studiów.
4. Możliwość zaliczenia studenckiej praktyki zawodowej na podstawie posiadanego doświadczenia zawodowego dotyczy tylko i wyłącznie kierunków, dla których Uczelnia posiada pozytywną ocenę jakości kształcenia na tych studiach.
§12
1. W przypadku nieterminowego rozliczenia praktyk zawodowych, w terminie 7 dni od dnia ostatecznego terminu rozliczenia semestru, należy złożyć wniosek o warunkowe zaliczenie semestru, ze względu na brak realizacji studenckiej praktyki zawodowej.
2. Terminarz realizowania praktyki studenckiej jest wyszczególniony w programach studiów, w tym planie studiów.
3. Brak realizacji praktyk w odpowiednim wymiarze i terminie jest podstawą do warunkowego zaliczenia semestru, a także wyklucza możliwość ubiegania się o przyznanie stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe.
§13
1. Zarówno opiekun praktyk po stronie Uczelni, jak i organizator praktyki mają prawo do zakończenia odbywania praktyki przed planowanym terminem ukończenia, w przypadku:
§14
1. Każdy student chcący podejść do egzaminu dyplomowego, powinien rozliczyć się z praktyk zawodowych do końca ostatniego semestru studiów i co najmniej na miesiąc przed złożeniem pracy dyplomowej przedłożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające odbycie praktyki zawodowej w Dziale Praktyk i Doradztwa Personalnego celem weryfikacji, jeżeli praktyki nie zostały zrealizowane w terminie podstawowym.
2. W przypadku niedostarczenia dokumentów potwierdzających odbycie praktyki zawodowej przez studenta, Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego wysyła do niego informację, zawiadamiającą o niedopełnieniu obowiązku odbycia praktyki zawodowej. W konsekwencji nieuregulowania praktyk zawodowych w terminie, student nie może podejść do egzaminu dyplomowego.
§15
1. Regulamin wchodzi w życie z dniem 15 lutego 2021 r.
2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem i kwestiach spornych decyzje podejmuje Rektor Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
3. Praktyki rozpoczęte przed datą wejścia w życie Regulaminu odbywają się i są zaliczane według zasad dotychczasowych.
Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego - najczęściej zadawane pytania
Kontakt z Działem Praktyk i Doradztwa Personalnego jest możliwy:
Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego mieści się w Kampusie nr 1
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Nr 18 (piętro II; pokój 2.0a)
02-344 Warszawa
Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego zajmuje się weryfikacją odbywanych przez studentów studenckich praktyk zawodowych.
Studenckie Praktyki Zawodowe, nazywane praktykami kierunkowymi lub po prostu praktykami, to część planu studiów oraz procesu kształcenia. Oznacza to, że każdy student musi je zaliczyć w trakcie trwania studiów, są obowiązkowym modułem do zrealizowania.
Wszystkie informacje, dotyczące praktyk dostępne są na stronie Uczelni: https://wsiiz.pl/dla-studenta/dzial-praktyk/studenckie-praktyki-zawodowe [dokumentacja jest oddzielnie przygotowana dla każdego kierunku studiów].
Profil instytucji, w których odbywane są praktyki musi być zgodny z programem praktyk oraz wytycznymi do ich realizacji. Nie oznacza to jednak, że trzeba ograniczać się do jednej placówki, aby zrealizować dany moduł. Praktyki można odbyć w więcej niż jednej instytucji, jeżeli występuje problem z realizacją wszystkich zagadnień.
Terminarz dotyczący praktyk dostępny jest na stronie internetowej wsiiz.pl. Oddzielnie dla każdego kierunku studiów oraz roku naboru w zakładce terminarze, np.: https://wsiiz.pl/dla-studenta/dzial-praktyk/dietetyka -> przykładowy terminarz odbywania praktyki zawodowej dla studentów studiów I stopnia na kierunku Dietetyka.
Tak, praktyki można zrealizować w innym terminie niż wyznaczony przez Uczelnię. Aby móc ubiegać się o inny termin realizacji Studenckich Praktyk Zawodowych, należy złożyć do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego wniosek ogólny do Rektora z prośbą o zmianę daty realizacji praktyk - w przypadku chęci wcześniejszego rozpoczęcia praktyk. Natomiast w przypadku późniejszej realizacji praktyk należy złożyć również do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego wniosek o warunkowe zaliczenie praktyk.
Ogólny wniosek do Rektora znajduje się na koncie w informatycznym systemie obsługi studiów: e-dziekanat, w plikach do pobrania.
Wniosek do Rektora o warunkowe zaliczenie praktyk znajduje się na stronie internetowej Uczelni http://www.wsiiz.pl, w zakładce Dział Praktyk https://wsiiz.pl/dla-studenta/dzial-praktyk/studenckie-praktyki-zawodowe, odpowiednio dla każdego kierunku studiów oraz
w plikach do pobrania w informatycznym systemie obsługi studiów e-dziekanat.
Nie, za warunkowe zaliczenie praktyk, nie jest pobierana opłata.
Wszystkie wnioski do Rektora dotyczące studenckich praktyk zawodowych składamy tylko
i wyłączenie w Dziale Praktyk i Doradztwa Personalnego. Dokumentację można przesłać drogą listowną na adres uczelni - ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., nr 18, 02-366 Warszawa; skanem na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., bądź składając dokumentację osobiście w Dziale Praktyk i Doradztwa Personalnego.
Przed rozpoczęciem praktyk konieczne jest zapoznanie się z programem praktyk, umową wraz z oświadczeniem oraz kartą praktyk.
Opiekun praktyk wypełnia następującą dokumentację:
Po zakończonych praktykach należy złożyć oryginał wypełnionej karty praktyk. Kopie dokumentów nie podlegają weryfikacji.
Możliwość zaliczenia doświadczenia zawodowego w poczet studenckich praktyk zawodowych istnieje tylko i wyłącznie w przypadku kierunków, dla których Uczelnia posiada pozytywną ocenę jakości kształcenia na tych studiach wydaną przez Polską Komisję Akredytacyjną.
Aby móc ubiegać się o zaliczenie praktyk studenckich z poprzedniej uczelni na poczet obecnych praktyk, należy złożyć wniosek ogólny do Rektora z pełną dokumentacją potwierdzającą odbytą praktykę.
W przypadku powtarzania roku/semestru, należy skontaktować się z Działem Praktyk
i Doradztwa Personalnego w celu ponownego zweryfikowania kart praktyk, aby wykluczyć różnice pomiędzy praktykami dla danego rocznika. Ponadto złożyć wniosek do Rektora z prośbą o zaliczenie wcześniej rozliczonych praktyk w poczet obecnych.
Firmy, z którymi Uczelnia podpisała umowy nie mają obowiązku każdorazowego przyjęcia poszczególnych studentów na praktyki, np. ze względu na różne sytuacje losowe, które mogą w danym okresie zaistnieć. Nie oznacza to kompletnego braku możliwości zrealizowania praktyk w danej instytucji tylko przesunięcie na inny termin, w którym placówka nie będzie miała problemu z przeprowadzeniem w całości materiału zawartego w programie praktyk.
W przypadku uzyskania takiej informacji poprosimy o pilny kontakt z Działem Praktyk
i Doradztwa Personalnego, abyśmy mogli zweryfikować - czy dana instytucja zaprzestała przyjmowania studentów na studencką praktykę zawodową. Każdego roku Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego kontaktuje się z placówkami w celu uzyskania informacji o kontynuowaniu współpracy dotyczącej studenckich praktyk zawodowych, bądź jej zaprzestaniu.
Student powinien osobiście zgłosić się do opiekuna praktyk, informując o konieczności zaprzestania dalszej chęci realizacji studenckich praktyk zawodowych oraz poinformować o tym Dział Praktyk i Doradztwa Personalnego.
Tak, praktyki można zrealizować za granicą. Miejsce odbywania praktyki, musi oferować zakres czynności zgodny z programem praktyk. Dokumentacja powinna być wypełniona w języku ojczystym, gdzie wykonywane są praktyki np.: Praktyki odbywane na Litwie, powinny być udokumentowane w języku litewskim. Następnie dokumentację przekazujemy do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy ją na język polski.
Dokumentacja, która została złożona do Działu Praktyk i Doradztwa Personalnego, podlega weryfikacji. W przypadku pozytywnego zweryfikowania dane dotyczące praktyk zostaną wprowadzone do e-dziekanatu, zakładka Praktyki. Status praktyk będzie w trakcie zapisu, co potwierdzi tym samym zaakceptowanie i wprowadzenie umowy dotyczącej praktyk do systemu.
Adnotacja oznacza wprowadzenie do systemu umowy wraz z oświadczeniem, gdzie nadal wymagane jest złożenie oryginału karty praktyk.
Praktyki, które zostaną zaakceptowane będą widoczne za pośrednictwem systemu e-dziekanat w zakładce dotyczącej semestrów i ocen - będzie widoczne zaliczenie (ZAL). Natomiast w zakładce Praktyki, gdzie wprowadzone są dane instytucji wraz z terminem odbycia praktyk – widoczna jest informacja „Zaliczona”.
W przypadku braku zaliczenia studenckich praktyk zawodowych należy skontaktować
z Działem Praktyk i Doradztwa Personalnego w celu ustalenia, co było powodem niezaliczenia studenckich praktyk zawodowych.
Studencka praktyka zawodowa może zostać niezaliczona ze względu na:
Należy skontaktować się drogą mailową z Działem Praktyk i Doradztwa Personalnego z prośbą o przygotowanie skierowania na praktyki. W treści maila należy podać następujące informacje:
Imię i Nazwisko, numer albumu, kierunek studiów, pełna nazwa i adres zakładu pracy, gdzie będzie odbywana praktyka oraz termin realizacji.
Należy skontaktować się z Działem Praktyk i Doradztwa Personalnego w celu umówienia się na osobiste spotkanie i przekazanie niezbędnej dokumentacji do rozpoczęcia studenckiej praktyki zawodowej.
Należy skontaktować się z Działem Praktyk i Doradztwa Personalnego z prośbą
o przygotowanie skierowania. Skierowanie na badania może zostać przesłane w formie skanu drogą mailową, bądź można je odebrać osobiście, po wcześniejszym umówieniu wizyty.
W takiej sytuacji niezbędny jest kontakt z Działem Praktyk i Doradztwa Personalnego w celu przekazania szczegółowych informacji o dotychczasowym przebiegu praktyki.
NNW to obowiązkowe ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które wymagane jest do realizacji studenckich praktyk zawodowych. Każdorazowo wraz z początkiem roku akademickiego, jest możliwy zakup takiego ubezpieczenia za pośrednictwem Uczelni.
Ubezpieczenie NNW jest ważne przez cały rok akademicki - od 01 października danego roku do 30 września roku następnego.
Biuro Karier zajmuje się przede wszystkim nawiązywaniem współpracy z pracodawcami w celu udostępnienia ofert pracy, praktyk oraz stażów zgodnych z kierunkami kształcenia na Uczelni. Biuro Karier prowadzi także doradztwo zawodowe – oferuje studentom i absolwentom indywidualne rozmowy oraz konsultacje. Ponadto można uzyskać pomoc w udoskonaleniu swoich dokumentów aplikacyjnych (CV, Listu Motywacyjnego), otrzymać porady związane z rozmową kwalifikacyjną oraz uzyskać informacje, czego od potencjalnego pracownika wymagają pracodawcy.
Wszystkie oferty pracy, praktyk oraz staży udostępniane są za pośrednictwem mediów społecznościowych https://www.facebook.com/profile.php?id=100054323238418 oraz w formie papierowej w gablocie znajdującej się na terenie uczelni.
Wszystkie zapytania odnośnie pracy, praktyk oraz staży należy kierować na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., gdzie uzyskają Państwo szczegółowe informacje.
Kampus nr 1 Ul. Bitwy Warszawskiej 1920 nr 18 |
![]() |
Kampus nr 2 Al. Jerozolimskie 195 A |
Ta strona korzysta z „ciasteczek”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Klikając „Zgadzam się”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Możesz jednak spersonalizować ustawienia plików cookies klikając „Ustawienia plików cookies”.