Szanowni studenci oraz pracownicy WSIiZ,

 

Wydział Sportu Uniwersytetu w Porto (Portugalia) wraz z Wydziałem Sportu Uniwersytetu w Ljubljanie w Słowenii oraz Wydziałem Nauk o Sporcie Uniwersytetu w Castilla-la-Mancha w Hiszpanii poszukują 19 uczestników (studentów oraz pracowników) chętnych do udziału w dwóch organizowanych przez te Uczelnie Blended Intensive Program (BIP) w ramach programu Erasmus+.

 

Pierwszy BIP* pt. „Aktywność fizyczna, ćwiczenia, sprawność fizyczna i promocja zdrowia – ocena i monitorowanie” trwa 8 tygodni, głównie Blended Learning (nauka mieszana).

Zajęcia online będą prowadzone od 29 maja do 21 lipca, zajęcia stacjonarne odbędą się na Wydziale Sportu Uniwersytetu w Porto od 19 do 30 czerwca 2023 r.

Wnioski o uczestnictwo można składać od 18 kwietnia do 24 maja;

Publikacja przyjętych kandydatów - 25 maja.

 

Celem BIP jest zapewnienie uczestnikom wszechstronnego zrozumienia aktywności fizycznej, ćwiczeń, sprawności fizycznej i promocji zdrowia, ze szczególnym naciskiem na ocenę i monitorowanie. Dzięki połączeniu zajęć online i praktycznych szkoleń uczestnicy dowiedzą się o fizjologicznych i psychologicznych korzyściach płynących z aktywności fizycznej i ćwiczeń, a także o zasadach zalecania ćwiczeń i projektowania programów.

 

Program zajęć:

1. Zarządzanie stylem życia i profilaktyka chorób układu krążenia

2. Ocena gotowości do aktywności fizycznej i uprawiania sportu

3. Podstawy i koncepcje oceny aktywności fizycznej i sprawności fizycznej

4. Metody i narzędzia oceny oraz ich protokoły - trafność i rzetelność

a) Ocena sprawności aktywność fizyczna

- Ankiety

- Czujniki tętna

- Kalorymetria bezpośrednia

- Kalorymetria pośrednia

- Czujniki ruchu

- Woda podwójnie etykietowana

b) Ocena sprawności fizycznej

- skład ciała

- wydolność krążeniowo-oddechowa

- sprawność mięśniowa

- elastyczność

- równowaga

5. Interpretacja wyników i przepisów referencyjnych oraz klasyfikacja mierników aktywności fizycznej i składowych sprawności fizycznej związanej ze zdrowiem

 

Szczegóły pod linkiem https://s.up.pt/hl8o

 ---------------------------------------------

Drugi BIP* pt. „Aktywność fizyczna i promocja zdrowia: konteksty praktyki” trwa 8 tygodni, głównie Blended Learning (nauka mieszana).

Zajęcia online będą prowadzone od 29 maja do 21 lipca, zajęcia stacjonarne odbędą się na Wydziale Sportu Uniwersytetu w Porto od 19 do 30 czerwca 2023 r.

Wnioski o uczestnictwo można składać od 18 kwietnia do 24 maja;

Publikacja przyjętych kandydatów - 25 maja.

 

Cel BIP Uczestnicy będą badać fizjologiczne i psychologiczne korzyści płynące z aktywności fizycznej, znaczenie aktywności fizycznej dla promocji zdrowia oraz strategie promowania aktywności fizycznej w różnych środowiskach, w tym w szkołach, miejscach pracy i społecznościach. Dzięki połączeniu zajęć online i praktycznych szkoleń uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne do projektowania i wdrażania skutecznych programów i interwencji dotyczących aktywności fizycznej, które odpowiadają potrzebom różnych populacji.

 

Program zajęć:

1. Ewolucja i interpretacja modeli promocji zdrowia

2. Style życia i zachowania ryzykowne i promujące zdrowie

3. Determinanty i korelaty zdrowia i aktywności fizycznej

4. Aktywność fizyczna a środowisko: środowisko zabudowane i naturalne

5. Międzynarodowe zalecenia dotyczące uprawiania aktywności fizycznej i ćwiczenia fizyczne w promocji zdrowia

6. Aktywność fizyczna jako forma interwencji pierwotnej i wtórnej w zdrowiu publicznym

7. Aktywność na świeżym powietrzu: praktyki i zrównoważony rozwój

 

Szczegóły pod linkiem https://s.up.pt/blcy

---------------------------------------------

Kursy prowadzone są w języku angielskim.

 

Szczegółowe informacje dotyczące kursów mogą uzyskać Państwo bezpośrednio u Naszych Portugalskich partnerów z Wydziału Sportu Uniwersytetu w Porto Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – kontakt w języku angielskim/portugalskim.

 

Gdyby byli Państwo zainteresowani uczestnictwem zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem Erasmus +: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy do połączenia nauki z aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia!

 

 ---------------------------------------------

* Blended Intensive Program – BIP, to intensywne programy nauczania w ramach programu Erasmus+ łączący komponent online z dniami mobilności fizycznej na miejscu. Za udział w wydarzeniu student otrzymuje minimum 3 punkty ECTS wpisywane do suplementu dyplomu. Studenci, którzy zdecydują się na udział w mogą otrzymać stypendium Erasmus oraz w przypadku spełnienia odpowiednich kryteriów mogą uzyskać dodatek na podróż zrównoważonymi środkami transportu (Green Travel), czyli powiedzmy autokarem, pociągiem lub w kilka osób samochodem (carpooling) i uznania dodatkowych dnia na podróż, tym samym zwiększając odpowiednio stypendium. Dodatkowe stypendium przysługuje również studentom ze szczególnymi potrzebami.