Relacja z pobytu i udziału w 15 International Week „Workation”, Klaipeda State University of Applied Sciences, Litwa

Nasze mobilności
Nasze mobilnościRelacje z wyjazdów wykładowców

Relacja z pobytu i udziału w 15 International Week „Workation”, Klaipeda State University of Applied Sciences, Litwa

„Z przyjemnością wrócę tam raz jeszcze.”

Natalia Grzebisz

Erasmus+ Staff Mobility: Natalia Grzebisz, Klaipedos valstybine kolegija – Klaipeda State University of Applied Sciences, Litwa

 

We wrześniu 2021 roku miałam przyjemność wziąć udział w 15 International Week „Workation” organizowanym przez  Klaipeda State University of Applied Sciences na Litwie.

Wydarzenie to było przede wszystkim szansą poznania innych wykładowców, wymiany doświadczeń i sposobnością do nawiązania współpracy naukowej. Miało to miejsce podczas oficjalnego przywitania podczas International Coffe Break, a także w trakcie późniejszych warsztatów i wycieczek do najbardziej popularnych miejsc w Kłajpedzie i okolicach.

 

W Kłajpedzie warto zobaczyć stare miasto oraz zatokę, która oddziela Kłajpedę od Mierzei Kurońskiej, unikatowego półwyspu, ciągnącego się na długości niemal 100 km. Na Półwysep można z łatwością dostać się w kilka minut promem, by po przejściu kilkuset metrów znaleźć się nad otwartym Morzem Bałtyckim. Plaża zachęca do spacerów, wydmy do truchtu, a ścieżki rowerowe do dłuższych wycieczek (w mieście jest system rowerów miejskich).

Na mierzei koniecznie trzeba zobaczyć delfinarium, w którym organizowane są pokazy umiejętności delfinów i fok. Jest też wystawa edukacyjna o ochronie biosystemu Bałtyku. Wstęp kosztuje 8 euro, a przejazd promem w obie strony 1,1 euro.

Mierzeja Kurońska, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco, przyciąga również turystów tzw. tańczącym lasem (drzewa powyginane przez wiatr) oraz najwyższymi wydmami w Europie, przypominającymi te w rodzimej Łebie.

 

Pół godziny drogi od Kłajpedy znajduje się Połąga, przypominająca trochę Sopot, a trochę Zakopane. W tym nadmorskim kurorcie bywał Stanisław Witkiewicz, a willom nadawano nazwy z trylogii Henryka Sienkiewicza. Na przełomie XIX I XX wieku było to miejsce odpoczynku polskich elit, a za sprawą hrabiego Józefa Tyszkiewicza mało znane miasteczko zyskało przystań, molo i pałac, w którym obecnie mieści się muzeum bursztynu.

 

Klaipeda State University of Applied Sciences w ramach programu wymiany studenckiej oferuje m.in. naukę na kierunkach kosmetologia lub dietetyka na studiach licencjackich. Osoby odpowiedzialne za wymianę są bardzo kontaktowe i pomocne, co ułatwi organizację wyjazdu. Uczelnia oferuje pomoc w zakwaterowaniu w akademikach w cenie 90 euro za miesiąc, a kłajpedzka baza noclegowa jest na tyle duża, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Od siedziby uczelni w 10 minut można przejechać rowerem na plażę i tam zjeść posiłek lub spotkać się ze znajomymi. Liczne restauracje, knajpy oraz ścieżki nadmorskie sprawiają, że można poczuć się tam jak na niekończących się wakacjach.

 

Obecnie (stan na początek października 2021) na Litwie obowiązuje konieczność okazania paszportu covidowego lub zaświadczenia o przebytej chorobie przy wejściu do galerii handlowych, restauracji, muzeów lub kin. Same uczelnie również wydają rozporządzenia, które warto śledzić na bieżąco.

 

Do Kłajpedy można dojechać samochodem (ok. 7 godzin) lub dolecieć do Połągi (jest regularne połączenie z Warszawy). Z nadmorskiego miasteczka do stolicy – Wilna – podróż autem trwa około 3 godziny.

Wszystkie kategorie

Popular tags