Academica

Academica

Wypożyczalnia zbiorów cyfrowych online

CWPN Academica to darmowa wypożyczalnia, która umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.

W Academice udostępniane są dwie kategorie zbiorów:

  • Zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej.
  • Zbiory chronione prawem autorskim.

Z tych pierwszych można korzystać bez ograniczeń na stronie www.academica.edu.pl– z poziomu każdego komputera z dostępem do Internetu. Część dokumentów można pobrać na dysk w formacie PDF. Wszystkie publikacje udostępnione w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlić w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA (www.polona.pl), gdzie udostępnianie są zazwyczaj w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobierania.

Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie za pośrednictwem terminali Academiki, znajdujących się na terenie instytucji, które przyłączyły się do systemu.

W celu uzyskania dostępu do zbiorów chronionych prawem autorskim należy udać się do instytucji, która posiada terminal Academiki i założyć konto w systemie. Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać wyłącznie na terminalach instytucji, w której dokonało się rejestracji.

Rejestracja

Rejestracja w Academice odbywa się na podstawie karty bibliotecznej, a przy jej braku w oparciu o inny dokument potwierdzający tożsamość. Pracownik biblioteki zakłada konto nadając login (w systemie zwany numerem karty bibliotecznej) oraz hasło tymczasowe, przy pomocy których można potem zalogować się do konta w Academice.

W celu założenia konta prosimy o kontakt mailowy na adres biblioteka@wsiiz.pl bądź wizytę osobistą w Bibliotece.

CWPN Academica

Dane do logowania