Relacja z pobytu na Uniwersytecie w Porto w ramach programu Erasmus +

Nasze mobilności
Nasze mobilnościRelacje z wyjazdów wykładowców

Relacja z pobytu na Uniwersytecie w Porto w ramach programu Erasmus +

„Polecam uczestnictwo w programach mobilności akademickiej zarówno wykładowcom, pracownikom administracyjnym, jak i studentom. To możliwość łączenia nauki, zbierania doświadczenia praktycznego i poznania osób z innych krajów wraz z ich kulturą. Dla wykładowców akademickich to szczególna szansa zainicjowania współpracy międzynarodowej, wymiany doświadczeń w nauczaniu i doskonalenia umiejętności naukowych.”

Natalia Grzebisz-Zatońska

Erasmus+ Staff Mobility: Natalia Grzebisz-Zatońska, Universidade do Porto – University of Porto, Portugalia

W maju miałam przyjemność przeprowadzić serię gościnnych wykładów dla studentów kierunku dietetyka w Wydziale Nauk o Żywieniu i Żywności Uniwersytetu w Porto.

To jedyna portugalska uczelnia publiczna, która przyznaje stopień naukowy w dziedzinie nauk o żywieniu. Realizowane są w niej specjalizacje z dietetyki klinicznej, zdrowia publicznego, technologii żywienia czy dietetyki sportowej. Uczelnia oferuje edukację z tego zakresu aż na trzech stopniach: licencjata, magistra oraz na studiach doktoranckich. Wydział współpracuje naukowo z Wydziałem Medycyny oraz Wydziałem Farmacji, co wpływa na zintegrowane podejście do nauczania na kierunku dietetyka. Podczas moich wykładów, które podejmowały zagadnienia m.in. wykorzystania markerów biochemicznych w pracy dietetyka sportowego i zasad żywienia w różnych dyscyplinach sportu, mogłam przedstawić studentom potrzebę i sens analizy zmian wskaźników biochemicznych, fizjologicznych i monitorowania wysiłku fizycznego w przygotowaniu właściwego planu żywieniowego dla sportowców. W rozmowach z wykładowcami mogliśmy wymienić się swoimi doświadczeniami naukowymi i praktycznymi. Najbardziej popularne w Portugalii z zakresu dietetyki sportowej jest żywienie piłkarzy nożnych, co nie dziwi ze względu na pochodzenie np. Cristiano Ronaldo.

Większość zajęć prowadzona jest tu w języku portugalskim, ale studiowanie w języku angielskim nie jest problemem. Kadra akademicka oraz administracyjna biegle posługuje się językiem angielskim i jest bardzo pomocna w przypadku jakichkolwiek problemów. Po rozmowach ze studentami będącymi na wymianie w ramach programu Erasmus uzyskałam informacje, że otrzymują oni dodatkowo materiały w języku angielskim, co okazuje się bardzo pomocne w nauce. Porozumienie się poza Uczelnią nie stanowi też problemu. Język angielski można usłyszeć w hotelach, kawiarniach, restauracjach i środkach komunikacji, choć podstawy języka portugalskiego są zawsze mile odbierane przez mieszkańców.

Wydział Nauk o Żywieniu i Żywności znajduje się w niedawno oddanym do użytku budynku, zlokalizowanym niedaleko Planetarium i Ogrodu Botanicznego, kilka przystanków autobusowych od centrum Porto. W kampusie można skorzystać ze studenckiej stołówki, która oferuje raczej zimne przekąski, ale niedaleko niej są kawiarnie i restauracje, gdzie już za kilka euro można wypić pobudzające espresso i spróbować portugalskiego smakołyku – pasteis de nata.

Będąc w Porto obowiązkowymi punktami do zwiedzenia są dzielnica Ribeira i Se, Plan Wolności z najważniejszą ulicą – Avenida dos Aliados oraz Katedra Se i Pałac Giełdowy.

Nadbrzeże – Cais da Ribeira, które rozpościera się od Placu Ribeira (Praca da Ribeira) aż do Mostu Ludwika I (Ponte Luis I, który został zaprojektowany przez ucznia Gustave’a Eiffel’a, co jest zauważalne w charakterze budowli), to obowiązkowy punkty do zwiedzania. Rytuałami są poranna kawa i szybkie śniadanie oraz kolacja przy akompaniamencie tradycyjnego śpiewu Fado. Dietetycy powinni wybrać się na  słynny  Mercado do Bolhao, czyli lokalny rynek, gdzie dostępne są świeże owoce, warzywa oraz ryby i owoce morza. Lokalnymi potrawami, które warto spróbować, są ośmiornica przygotowywana na wiele sposób, dorsz (bacalhao) oraz Francesinha, czyli ogromna kanapka z różnymi dodatkami.

W Porto warto również wybrać się nad ocean, do którego można dojechać typowymi dla Portugalii tramwajami lub metrem. Wiejące tam wiatry nie sprzyjają plażowaniu, ale za to dają duże możliwości do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy surfing.

Najwygodniejszym transportem do Porto są bezpośrednie loty, które są dostępne z wielu miast w Polsce. Warto jednak zarezerwować je wcześniej. Studenci wyjeżdzający na semestr lub rok wymiany mogą starać się o akademik lub wynająć pokój lub mieszkanie, których nie brakuje w mieście. Na krótszy pobyt można zatrzymać się w licznych dostępnych apartamentach i hotelach, które oferują podobny standard jak w Polsce.

Polecam uczestnictwo w programach mobilności akademickiej zarówno wykładowcom, pracownikom administracyjnym, jak i studentom. To możliwość łączenia nauki, zbierania doświadczenia praktycznego i poznania osób z innych krajów wraz z ich kulturą. Dla wykładowców akademickich to szczególna szansa zainicjowania współpracy międzynarodowej, wymiany doświadczeń w nauczaniu i doskonalenia umiejętności naukowych.

Wszystkie kategorie

Popular tags