Relacja z mobilności wykładowej w The Limassol College – T.L.C. na Cyprze w ramach programu Erasmus+

Nasze mobilności
Nasze mobilnościRelacje z wyjazdów wykładowców

Relacja z mobilności wykładowej w The Limassol College – T.L.C. na Cyprze w ramach programu Erasmus+

 

„Zachęcam do uczestnictwa w programach mobilności akademickiej zarówno wykładowców, pracowników administracyjnych, jak i studentów. To możliwość polepszenia swoich umiejętności językowych, zdobycia doświadczenia praktycznego na zajęciach w uczelni partnerskiej, poznania nowych osób i innej kultury oraz połączenia tego z jednocześnie nauką.”

Natalia Grzebisz-Zatońska

Erasmus+ Staff Mobility: Natalia Grzebisz-Zatońska, The Limassol College – T.L.C., Limassol, Cypr

W dniach 5-9 grudnia 2022 roku miałam przyjemność prowadzić serię gościnnych wykładów dla studentów na kierunku dietetyka w The Limassol College – T.L.C. na Cyprze.

To prywatna uczelnia, która oferuje studia licencjackie na kierunkach: dietetyka i żywienie, estetyka i kosmetologia oraz magisterskie na kierunku dietetyka kliniczna. Zajęcia prowadzone są w języku greckim, ale dla studentów przyjeżdzających w ramach programu Erasmus+ przygotowywane są treści również w języku angielskim. Jest to bardzo pomocne, szczególnie że języki urzędowe na Cyprze (grecki i turecki) mogą stanowić wyzwanie w ich zrozumieniu. Ze względu na praktyczny profil Uczelni prowadzonych jest tam wiele zajęć, które umożliwiają pokazują praktyczny wymiar wiedzy. Studenci korzystają z dobrze wyposażonych pracowni wizażu, kosmetologicznych i dietetycznych. Kadra akademicka oraz administracyjna mówi tam biegle w języku angielskim i jest pomocna w przypadku jakichkolwiek problemów.

Warto zaznaczyć, że ze względu na historię tego kraju, popularność turystyki i wpływ na Cypr Wielkiej Brytanii, porozumiewanie się w innym języku niż grecki i turecki nie stanowi problemu. Język angielski często słyszany jest w sklepach, restauracjach i hotelach. Bez problemu można również porozumieć się nim w komunikacji miejskiej, kupując bilet u kierowcy. Większość Cypryjczyków posiada własne samochody i nie korzysta z komunikacji miejskiej. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie noclegu zlokalizowanego w samym centrum miejscowości lub blisko Uczelni lub wynajem samochodu. Należy tylko pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Dość szybko można się do tego przyzwyczaić, ale cenną jest wskazówka o tym, że skręt jest ,,short left i long right’’. W przypadku pomyłki można liczyć na wyrozumiałość kierowców, którzy zwracają uwagę na czerwone tablice rejestracyjne wynajmowanych aut.

Sam przelot i zakwaterowanie nie stanowią problemu. Dostępne są bezpośrednie loty z Polski do zlokalizowanych blisko Limassol lotnisk w Larnace i Pafos. Charakter turystyczny Cypru gwarantuje bogatą ofertę miejsc noclegowych w hotelach i apartamentach. Klimat z wyjątkowo łagodnymi zimami i gorącym latem z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym ciepło. W grudniu temperatura powietrza była w okolicach 20 stopni i przypominała warunki pogodowe nad Bałtykiem w sierpniu. Mimo to Cypryjczycy i tak ubierają wtedy ciepłe swetry, kurtki puchowe i zimowe buty. Noszenie wtedy letniego obuwa i ubrań oraz pływanie w morzu wyróżnia wyraźnie turystów.

Cypr jest kompaktową wyspą, której atrakcje można zobaczyć nawet w tydzień. Na pewno warto zwiedzić w Larnace kościół św. Łazarza, Salt Lake z bytującymi tam flamingami lub przejść się promenadą wzdłuż pięknych plaż. W Limassol warto zobaczyć Zamek z Muzeum Średniowiecznego Cypru, kompleksy archeologiczne Kurion i Amathus oraz Zamek w Kolosi. Na zachód od tych miejscowości warto zwiedzić Pafos z Grobowcami Królewskimi i parkiem archeologicznym, rezerwat w zatoce Lara, chroniący zagrożone gatunki żółwi. Punktem obowiązkowym jest zobaczenie Skały Afrodyty (Petra tu Romiu) niedaleko Kukli, między Limassol a Pafos, której to Cypr miał być jej wyspą. Jeśli wierzyć legendom to właśnie tam z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta, a opłynięcie głównej skały ma zapewnić szczęście, miłość lub nieśmiertelność. Dowodów na skuteczność takich działań nie ma, ale można spróbować.

Zachęcam do uczestnictwa w programach mobilności akademickiej zarówno wykładowców, pracowników administracyjnych, jak i studentów. To możliwość polepszenia swoich umiejętności językowych, zdobycia doświadczenia praktycznego na zajęciach w uczelni partnerskiej, poznania nowych osób i innej kultury oraz połączenia tego z jednocześnie nauką.

 

Wszystkie kategorie

Popular tags