Współczesne wyzwania i kierunki rozwoju nowoczesnego pielęgniarstwa – Prelegenci

Współczesne wyzwania i kierunki rozwoju nowoczesnego pielęgniarstwa – Prelegenci

dr n. o zdr., mgr piel. Zofia Janina Sienkiewicz

dr n. o zdr., mgr piel. Zofia Janina Sienkiewicz

Adiunkt, Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych,
Wydział Nauk o Zdrowiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Zainteresowania naukowe koncentruje wokół: pielęgniarskiego środowiska pracy, rozwoju zawodowego, zagrożeń zdrowia; pielęgniarstwa opartego na dowodach naukowych,  zespołów terapeutycznych w pielęgniarskiej praktyce zawodowej,  kompetencji  społecznych, wielokulturowości, komunikacji medycznej. Współautorka prac naukowych opublikowanych w krajowym i światowym piśmiennictwie naukowym. Redaktor i współredaktor licznych monografii naukowych wydanych przez WUM.

Przewodnicząca Rady Pedagogicznej i opiekun II roku studiów II stopnia, Członek Rady Programowej na kierunku Pielęgniarstwo, Przewodnicząca Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz Członek Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

dr n. med. Beata Haor, prof. PANS

dr n. med. Beata  Haor, prof. PANS

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu 

Pełnomocnik Rektora ds. działalności naukowej

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku

dr n. med. Barbara Mazurkiewicz

dr n. med. Barbara Mazurkiewicz

Położna, pielęgniarka, pedagog, EMBA, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM. Wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. 2007 rok uzyskanie grantu Narodowego Centrum Badań na prowadzenie badań dotyczących opieki nad kobietami niepełnosprawnymi w zakresie dostosowania opieki medycznej do ich indywidualnych potrzeb Autorka książki pt. „Opieka położnicza nad pacjentkami niepełnosprawnymi”, Współautorka książek „Pielęgnowanie w położnictwie, ginekologii i neonatologii”, „Procedury medyczne w położnictwie”, „Procedury medyczne w ginekologii”. W latach 2021–2024 uczestniczyła w realizacji projektu europejskiego „Clinical reasoning in nursing/midwifery education and clinical practice”. Wieloletni opiekun Studenckiego Koła Naukowego Etyki WUM. Współzałożycielka Stowarzyszenia Pamięci Położnej Stanisławy Leszczyńskiej.

 

 

dr Wawszczak Emilia

dr Wawszczak Emilia

adiunkt na Wydziale Medycznym Collegium Medicum UKSW,

spec. pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz pielęgniarstwa chirurgicznego.

Zawodowo związana z opieką okołooperacyjną w szpitalach w Polsce i za granicą.

mgr Michalina Telus

mgr Michalina Telus

Pielęgniarka. Specjalistka Anestezjologii Intensywnej Terapii. Ukończone studium doktorskie na WSG w Bydgoszczy. W trakcie pisania pracy doktorskiej. Praca od 12 lat w KOAIT oraz z pacjentami opieki długoterminowej, onkologicznej oraz niepełnosprawnymi. Właścicielka rozpoczynającej swoją działalność w 2022 roku firmy zajmującej się opiekę nad seniorami. MBA w Ochronie Zdrowia. Management and Finances for Managers-studia podyplomowe. Prezes Stowarzyszenia im Michaliny Telus od października 2024.Uczestniczka licznych konferencji szkoleń o tematyce medycznej i biznesowej.

mgr Biernacki Filip

mgr. Biernacki Filip

Dietetyk kliniczny oraz wykładowca akademicki. Na co dzień pracuje w Poradni Dla Chorych Leczonych Pozajelitowo i Dojelitowo w Warunkach Domowych oraz w Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego SPSK im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Ceni sobie holistyczne podejście do problemów z jakimi zmagają się pacjenci oraz współpracę z innymi członkami zespołu.

dr Gętek Peszek Monika

dr. Monika Gętek-Paszek

dietetyk, magister zdrowia publicznego, doktor nauk medycznych. Wykładowca przedmiotów związanych z dietetyką i żywieniem w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie oraz dietetyk pracujący w opiece koordynowanej.

dr n. o zdr. Katarzyna Kęcka, MBA

dr n. o zdr. Katarzyna Kęcka, MBA

Prezes Zarządu Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie.

 mgr pielęgniarstwa, asystent w Zakładzie Podstawowej Opieki Zdrowotnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Specjalista w dziedzinie Pielęgniarstwa kardiologicznego. Ukończone studia podyplomowe na kierunku  Zdrowie publiczne – marketing i zarządzanie w ochronie zdrowia oraz studia podyplomowe na kierunku Geriatria z Elementami Opieki Długoterminowej i Medycyny Paliatywnej

Od 2013 zajmuje się kompetencjami pielęgniarskimi, autorka i współautorka publikacji oraz podręczników w obszarze pielęgniarstwa.

W latach 2018-2023 Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Oddział
w Szczecinie.

Od 2019 r. jako pracodawca, ale i czynna zawodowa pielęgniarka oraz nauczyciel uniwersytecki patrzy przez pryzmat wykorzystania kompetencji zawodowych wszystkich grup medycznych w ramach zespołu interdyscyplinarnego w opiece nad pacjentem. Jej zdaniem efektywne wykorzystanie umiejętności i wiedzy poszczególnych profesjonalistów pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa własnego w podmiocie medycznego, a przez to podniesienie bezpieczeństwa i jakości w opiece nad pacjentem.

dr Lilla Szynkowska

dr Lilla Szynkowska

od 12.października 2023 – nadal na stanowisku Eksperta PARP PAN w Warszawie, od 1. października 2022 na stanowisku Adiunkta w ANSB w Skierniewicach (Przedmioty: Rehabilitacja kliniczna i uzdrowiskowa, Geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, Opieka i edukacja terapeutyczna w cukrzycy, Zarządzanie w pielęgniarstwie, Zarządzanie jakością w stacjonarnej opiece zdrowotnej, Promocja zdrowia i świadczenia profilaktyczne) od 1. sierpnia  2022 – nadal na stanowisku Eksperta IC (w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu) w Centrum Projektów Badawczych UE Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie, od 1.05.1998 -do 29.08.2022 na stanowisku przełożonej pielęgniarek w 22 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym SPZOZ w Ciechocinku (dodatkowo pełnomocnika ds. praw pacjenta, koordynatora edukacji zdrowotnej, audytora wewnętrznego, administratora danych) od 1.09.2018 do 30 września 2021 roku w charakterze trenera w realizacji projektu „Zintegrowany Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, od 2004  do 2022 przewodnicząca sekcji pielęgniarek przy Polskim Towarzystwie Balneologii i Medycyny Fizykalnej, w latach 2009-2011  w charakterze wykładowcy w Bydgoskiej Szkole Wyższej. W latach 1996-2022 pełnienie funkcji tj. pielęgniarki; operacyjnej, medycyny szkolnej, epidemiologicznej, prowadzącej gabinet promocji zdrowia, ponadto pełnienie funkcji  przewodniczącej ZZPiP w Szpitalu Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim, członka zespołu ds. uzdrowisk przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Barbara Ślusarska

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Barbara Ślusarska

jest absolwentką Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu został nadany przez Radę Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UJ w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie projektami badawczymi i pracami rozwojowymi.

Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego WNoZ UM w Lublinie.Pielęgniarka, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia.

Kierownik licznych projektów badawczych krajowych i członek w zespołach międzynarodowych. Łącznie opublikowała ponad 450 prac naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach oraz rozdziałów w książkach. Aktywny uczestnik w ponad 150 konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych oraz członek komitetów naukowych i oraganizacyjnych konferencji, kongresów i sympozjów naukowych. Działalność naukowa skoncentrowana w obszarze pielęgniarstwa i naukach o zdrowiu obejmująca zagadnienia istoty pielęgnowania, edukacji zdrowotnej, jakości życia, opieki pielęgniarskiej w chorobach przewlekłych, pielęgniarstwa rodzinnego oraz kształcenia pielęgniarek. Redaktor i współredaktor naukowy 14 podręczników akademickich o zasięgu ogólnopolskim oraz monografii naukowych, m.in. Podstaw Pielęgniarstwa (w roku 2004, 2008 i 2017), Podręcznika diagnoz pielęgniarskich. Przewodnik planowania opieki opartej na dowodach naukowych (2011), Standardy i procedury w pielęgniarstwie onkologicznym (2017) oraz Pielęgniarstwa rodzinnego (2019). Uhonorowana Zespołową Nagrodą Ministra Zdrowia: za redakcję i współautorstwo podręcznika akademickiego pt. „Podstawy Pielęgniarstwa”.

Członek rad programowych kilku czasopism w Polsce: Nursing in the 21st Century, Problemy Pielęgniarstwa, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia oraz sekcji tematycznych w czasopismach Int. J. Environ. Res. Public Health, BMC Nursing.

Promotorka 10 rozpraw doktorskich zakończonych nadaniem stopnia doktora w dziedzinie nauk o zdrowiu, recenzentka 15 przewodów doktorskich i w 4 postępowaniach habilitacyjnych spoza UM w Lublinie, promotorka ponad 150 prac magisterskich (w tym kilku wyróżnionych i nagrodzonych prac magisterskich) oraz ponad 100 prac licencjackich. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego, które zrealizowało innowacyjny projekt badawczy pt. „Aplikacja mobilna Diagnostic Nurse: wzmocnienie kompetencji pielegniarskich w diagnostyce klinicznej” dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy WNoZ UM w Lublinie 2011-2017; Przewodnicząca Sekcji Pielęgniarskiej PTMR od 2018r.; Członek UDINE- C Network: European Nursing Academics Network. Odbyła staż zawodowy w szpitalu Copenhagen Hospital Corporation, Hvidovre Hospital, Kopenhaga oraz stypendystka programu Leonardo da Vinci, pobyt stażowy w Our Lady`s Hospital for Sick Children, Dublin, Irlandia .

Dr n. zdr. Grzegorz Józef Nowicki

Dr n. zdr. Grzegorz Józef Nowicki

magister pielęgniarstwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, rodzinnego, anestezjologii i intensywnej opieki

Jest absolwentem Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Stopień doktora nauk o zdrowiu uzyskał na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pielęgniarz oddziałowy w Oddziale Chorób Wewnętrznych, Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Diabetologii, Endokrynologii i Geriatrii, Uniwersyteckiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Lublinie.

Łącznie opublikował 215 prac naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach oraz rozdziałów w książkach. Działalność naukowa obejmuje m.in. zachowania zdrowotne i czynniki je determinując, profilaktyka pierwotna i wtórna chorób układu sercowo-naczyniowego, wpływ wybranych czynników na ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, opieka środowiskowa i rodzinna, aplikacje mobilne w opiece pielęgniarskiej oraz w edukacji zdrowotnej pacjentów z cukrzycą.

Dr n. zdr. Krówczyńska Dorota

Dr n. zdr. Krówczyńska Dorota

Dr n o zdrowiu, magister pielęgniarstwa, mgr socjologii, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa
kardiologicznego i anestezjologii i intensywnej opieki.
Ukończyłam Studia Podyplomowe w zakresie Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny z na
Uniwersytecie Warszawskim Wydziału Prawa i Administracji.
Posiadam 35 letnie doświadczenie pracy w oddziale intensywnej opieki kardiologicznej w
Narodowym Instytucie Kardiologii Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie
Od 2015-2019r była Członkiem Komitetu Naukowego Kongresu Polskiego Towarzystwa
Kardiologicznego.
W okresie 2017-19r Przewodnicząca Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej Polskiego
Towarzystwa Kardiologicznego.
Od 2015 jestem Recenzentem prac i członkiem komitetu naukowego Międzynarodowego Kongresu
Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Jestem adiunktem w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia Siedlce filia w Otwocku oraz w AWF
Katedra Pielęgniarstwa w Warszawie. Prowadzę działalność dydaktyczna w szkoleniu podyplomowym
pielęgniarek i położnych