Relacja z dr. n. o kult. fiz. Natalii Grzebisz-Zatońskiej z wizyty w Uniwersytecie Rey Juan Carlos w Madrycie (Hiszpania) w dniach 2-6.10.2023 r.
2023-09-08 2024-07-08 12:29Relacja z dr. n. o kult. fiz. Natalii Grzebisz-Zatońskiej z wizyty w Uniwersytecie Rey Juan Carlos w Madrycie (Hiszpania) w dniach 2-6.10.2023 r.
Relacja z dr. n. o kult. fiz. Natalii Grzebisz-Zatońskiej z wizyty w Uniwersytecie Rey Juan Carlos w Madrycie (Hiszpania) w dniach 2-6.10.2023 r.
Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z relacją dr n. o kult. fiz. Natalii Grzebisz-Zatońskiej, która w ramach programu Erasmus + w dniach od 2 do 6 października 2023 r. odwiedziła Uniwersytet Rey Juan Carlos w Madrycie (Hiszpania).
W dniach 2-6.10.2023 r. miałam przyjemność prowadzić serię gościnnych wykładów dla studentów Rey Juan Carlos w Madrycie.
Uniwersytet Rey Juan Carlos w Madrycie jest jednym z największych w Hiszpanii i drugim w Madrycie (po Uniwersytecie Complutense), mającym kampusy w Móstoles, Alcorcón, Vicálvaro, Aranjuez i Fuenlabrada. Prowadzone są tu zajęcia z nauk o zdrowiu, nauk i technologii eksperymentalnych, komunikacji oraz prawa i nauk społecznych. To relatywnie młoda uczelnia (założona w 1996 roku przez rząd Wspólnoty Madrytu) z prężnie rozwijającymi się kierunkami i niesamowitym kampusem w Mostoles.
Podczas kilkudniowego pobytu miałam przyjemność poznać pracowników Uczelni, zobaczyć laboratoria, w których prowadzone są zajęcia i badania naukowe, przeprowadzić serię wykładów dla studentów oraz porozmawiać o nowoczesnych metodach dydaktycznych wykorzystywanych w kształceniu studentów. Motto Uczelni brzmi: „Non nova, sed nove”, co można tłumaczyć jako „Nie nowe rzeczy, ale w nowy sposób” i to dość dokładnie charakteryzuje sposób nauczania w tym miejscu. Stawia się tu duży nacisk na zajęcia praktyczne, ale oparte o posiadaną dogłębną wiedzę. Dużym plusem i udogodnieniem dla studiujących medycynę i pielęgniarstwo jest znajdujący się na terenie kampusu w Mostoles szpital Universitario Rey Juan Carlos.
Pobyt w Madrycie to również okazja do poznania kultury tego kraju i zobaczenia wielu ciekawych i niesamowitych miejsc. Z pewnością warto odwiedzić tamtejsze muzea, które imponują zbiorami. Na liście ,,must see” powinno znaleźć się Muzeum Narodowe Prado, które jest jednym z największych budynków tego typu na świecie i posiada tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich” autorstwa Hieronima Boscha. Niedaleko od niego znajduje się Muzeum Królowej Zofii z pracami Pabla Picassa, Joana Miró oraz Salvadora Dali’ego. Szczególnie warto zobaczyć tam i zapoznać się z historią Guernici, obrazu olejnego Pabla Picassa z 1937, który został namalowany po ataku niemieckiego korpusu Legion Condor, wchodzącego w skład Luftwaffe na to baskijskie miasto w 1937. W zasięgu spaceru od dwóch poprzednich muzeów znajduje się Muzeum Thyssen – Bornemisza z pracami Vincenta van Gogha, Giovanniego, Rembrandta, Sisleya oraz Camille Pisarro, które porównać można z paryskimi zbiorami w muzeum d’Orsay. Równie ogromne wrażenie na zwiedzających robi Pałac Królewski i park Retiro. Inne zabytki i ciekawe miejsca można zwiedzać spacerując w centrum miasta i poznając Hiszpanię i Madryt również od strony kulinarnej, szczególnie wybierając lokalny street food i zamawiając tapasy i churrosy z czekoladą, co jest charakterystyczne dla tego regionu świata.
Przyjazd do Madrytu najlepiej zaplanować odpowiednio wcześnie. Pomimo, że jest to duża, europejska stolica to liczba dostępnych miejsc noclegowych bywa ograniczona, a ich cena wysoka. Za to komunikacja miejska jest bardzo przystępna i wygodna, a lokalna społeczność otwarta na przyjeżdzających.
Polecam korzystanie z programów mobilności akademickiej Erasmus+ zarówno wykładowcom, pracownikom administracyjnym, jak i studentom. To możliwość poprawy swoich umiejętności językowych, zdobycia doświadczenia praktycznego na zajęciach w uczelni partnerskiej, poznania nowych osób i innej kultury w przyjaznej atmosferze.
dr n.o kult. fiz. Natalia Grzebisz-Zatońska
Poniżej zamieszczamy galerie ze zdjęciami z wyjazdu.